22 maja 2018

DSC 0532

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 już za nami! W dniach 8-15 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowie po raz kolejny włączyła się do akcji, która ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Podczas lekcji bibliotecznych, w których uczestniczyli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Krzeszowie oraz Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Krzeszowie zapoznaliśmy się z książką A. Głowińskiej „Kicia Kocia - Witaminowe Przyjęcie”. Historia Kici Koci uświadomiła dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie w naszym codziennym życiu. Rozmawialiśmy dużo o warzywach i owocach i ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Dzieci miały okazję zabawić się w wędkarzy zagadek, co przysporzyło im wiele radości. Nie zabrakło też nagród książkowych oraz pamiątkowych kolorowanek.

Zajęcia z klasą II i III Szkoły Podstawowej w Krzeszowie poruszały temat bezpiecznych mediów. Po wysłuchaniu bajki o nierozważnym Jaśku, rozmawialiśmy o tym jak bezpiecznie poruszać się po Internecie. Uczniowie poznali zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami znanymi wyłącznie z Internetu. Wspólnie dokonaliśmy podziału informacji na poufne oraz publiczne. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że surfowanie po Internecie to nie tylko przyjemność, ale i zagrożenia, których należy unikać. Był także czas na twórcze i manualne zabawy tematyczne.

W naszej Bibliotece odbyło się także spotkanie z niezwykłym gościem- panem Konradem Mężyńskim Prezesem Stowarzyszenia „Dobro Powraca” oraz trenerem osobistym. Pan Konrad, jak sam o sobie mówi, pomaga ludziom w rozwiązywaniu problemów. Podczas spotkania z uczniami kl. IV-VII Szkoły Podstawowej oraz uczniami kl. II-III Gimnazjum w Krzeszowie pan Konrad poruszył kwestię uzależnienia od Internetu. Uczniowie mogli wymienić się swoimi doświadczeniami w tym temacie oraz wspólnie szukać różnych rozwiązań. Dzięki spotkaniu z Panem Konradem uczniowie dowiedzieli się także o tym, że warto mieć marzenia i starać się je realizować. Nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia, trzeba tylko być konsekwentnym, stawiać sobie poprzeczkę i dążyć do postawionych sobie celów.

Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek odbyła się pierwsza edycja akcji „Czytelnik Roku” w naszej bibliotece. Nagrodzono najbardziej aktywnych czytelników ubiegłego roku w trzech kategoriach wiekowych:
KATEGORIA I (dzieci) – Magdalena Serafin
KATEGORIA II (młodzież) – Monika Madej
KATEGORIA III (dorośli) – pani Teresa Siery
Laureatki otrzymały nagrodę w postaci książki, pamiątkowy dyplom oraz statuetkę. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej zbiorów.

 

View the embedded image gallery online at:
http://krzeszowgok.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId874a53d228

 

22 maja 2018

DSC 0344

W minioną sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie pracownicy placówek kulturalnych z powiatu niżańskiego świętowali Powiatowy Dzień Działacza Kultury organizowany przez Starostwo Powiatu Niżańskiego. Powiatowy Dzień Działacza Kultury odbył się już po raz czwarty. Jest to przede wszystkim okazja do podziękowań pracownikom ośrodków kultury rozproszonym po całym powiecie. Jak podkreślał Robert Bednarz, bez nich nie byłoby życia kulturalnego na ziemi niżańskiej.

W tym roku nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury odebrało siedem osób, po jednej z każdej niżańskiej gminy.

Nagrodę z rąk starosty otrzymali m.in.: Jan Gumiela – działający w zespole kolędniczym „Herody”, w zespole obrzędowym z Łazor oraz kabarecie „Sami swoi”, Jacek Siembida – regionalista z gminy Jarocin, który udostępnił gromadzone przez siebie latami archiwum fotograficzne do stworzenia stałej ekspozycji historyczno-etnograficznej „Poddasze pełne wspomnień” funkcjonującej w GOKSTiR w Jarocinie, Ryszard Mścisz – poeta, literat z Jeżowego, laureat m.in. „Gałązki Sosny” i nagrody specjalnej „Mistrz Poetyckiego Wrzeciona”. Wśród docenionych przez starostę znaleźli się też: prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury i Folkloru Ziemi Krzeszowskiej Marian Pawęzka, założyciel i kierownik Niżańskiej Kapeli Ludowej Mieczysław Koziarz oraz Bronisława Greber – przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Ulanowie. Nagrodę z rąk starosty odebrał też młody rudniczanin Tomasz Socha, który nie tylko czynnie angażuje się w działalność artystyczną i biblioteczną Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem, ale też od 10 lat pisze wiersze, opowiadania i felietony.

Nagrody z rąk starosty Roberta Bednarza, członka zarządu powiatu Józefa Sroki i wiceprzewodniczącego rady powiatu Janusza Bronkiewicza odebrali też pracownicy niżańskich placówek kulturalnych.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły wokalistki ze studia wokalnego Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli - podopieczne Pani Ewy Woynarowskiej.

 

View the embedded image gallery online at:
http://krzeszowgok.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeIdbe815c5099

 

17 maja 2018

Z przyjemnością informujemy, że Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie został laureatem konkursu grantowego „Wspieramy Rozwój” Grupy CEDROB. Konkurs grantowy „Wspieramy Rozwój” zorganizowany został po raz drugi przez Cedrob S.A. Celem inicjatywy jest wsparcie podmiotów prowadzących działalność społecznie użyteczną. W tym roku o wsparcie finansowe ubiegało się niemal 1300 instytucji, spośród których wyłoniono 72 zwycięskie projekty, przyznając na ich realizację niebagatelną sumę 1 miliona złotych. Oficjalne wręczenie grantu odbyło się 16 maja 2018r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

32746921 1661963837172244 4604716089664864256 n

32931343 1661963200505641 6401605083460534272 n

 

2 maja 2018

DSC 0267

26 kwietnia Teatrzyk  "BAJKA" działający w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie zaprezentował spektakl Oto Bajka - czyli Jaś i Małgosia ekologicznie w reżyserii Elżbiety Sawickiej. Spektakl obejrzeli uczniowie kl. I - IV Szkoły Podstawowej w Krzeszowie, oraz pięcio i sześciolatki z Przedszkola Gminnego w Krzeszowie. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

 

View the embedded image gallery online at:
http://krzeszowgok.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId5a723673a9