Folklor

< powrót

Koło Gospodyń Wiejskich w Krzeszowie zostało zarejestrowane w dniu 18 października 2004 roku. Od 2008 roku Przewodniczącą KGW jest Pani Dorota Hudy z Koziarni. Głównym celem powołania Koła Gospodyń Wiejskich była reaktywacja kultywowania obrzędów i potraw regionu krzeszowskiego. Podczas kilkuletniej pracy Koło Gospodyń Wiejskich doprowadziło do wpisu 4 produktów tradycyjnych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Produkty te to:

  • krupiak
  • kruszon
  • orzechówka krzeszowska
  • powidła krzeszowskie

Swoje produkty KGW promuje na imprezach lokalnych np. Dni Krzeszowa, Powidlaki, oraz na imprezach organizowanych w województwie podkarpackim m. in. podczas kolejnych edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, czy „Tradycyjny Produkt Podkarpacki”.

Dzieki niepowtarzalnemu smakowi produkty te są często nagradzane i wyróżniane, czego dowodem może być zdobycie pierwszego miejsca za „Zalewajkę” w Turnieju Powiatów na Tradycyjny Podkarpacki Przysmak.

Ostatnim ogromnym sukcesem Koła Gospodyń Wiejskich z Krzeszowa jest zdobycie nagrody „PERŁA 2009″ – najwyższego krajowego wyróżnienia w dziedzinie produktu lokalnego. Perła została przyznana za POWIDŁA KRZESZOWSKIE. Powidła KGW z Krzeszowa trafiły latem tego roku pod ocenę komisji podczas Targów Rzemiosła i Przedsiębiorczości „AGROBIESZCZADY” w Lesku. Tam powidła krzeszowskie zdobyły uznanie Jury, zostały markowym produktem Podkarpacia. Nastepnie otrzymały nominację do konkursu krajowego, w którym zdobyły najwyższe wyróżnienie – PERŁĘ 2009.

Koło Gospodyń bierze udział we wszystkich imprezach lokalnych i regionalnych związanych z promocją produktów lokalnych. Od niedawna silnie współpracuje z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, które organizuje wiele imprez mających na celu podtrzymywanie tradycji związanych z wytwarzaniem produktów lokalnych.

Przygotujemy dla Państwa wyśmienity poczęstunek na każdą okazję, okraszony produktami krzeszowskimi!!! KONTAKT: 501 719 360, 692 477 636.

Helena Pisula – mieszka i tworzy w Krzeszowie. Z wykształcenia jest projektantem wzornictwa artystycznego. Magister sztuki. Pani Helena była pracownikiem Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie, gdzie prowadziła zajęcia  plastyczne z dziećmi i młodzieżą.

Jej pasja twórcza przyczyniła się do rozwoju zainteresowań twórczych i kulturalnych wielu pokoleń krzeszowian. Jako pierwsza już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku organizowała wystawy w oparciu o dokumentację historyczną i fotograficzną pod hasłem „Moja mała Ojczyzna”. Pani Helena przez kilka lat piastowała funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie. W swoim dorobku artystycznym ma kilkanaście wystaw indywidualnych i poplenerowych w całym kraju. Jej gobeliny, obrazy i collage zdobią wnętrza instytucji państwowych, oraz osób prywatnych.

Obecnie Pani Helena maluje głównie obrazy olejne o różnorodnej tematyce. W swoich pracach korzysta z przekazów historycznych własnej miejscowości opierając się również na starych fotografiach ze zbiorów rodzinnych.

Kontakt: Helena Pisula – telefon 158798373


Ryszard Krzeszowiec – obecnie mieszkaniec Krzeszowa. Przez kilkadziesiąt lat mieszkał i pracował w Warszawie.

Pan Ryszard jest osobą wszechstronnie uzdolnioną. Jego pasją oprócz żeglarstwa, modelarstwa, fotografii i ogrodnictwa jest malarstwo i tkactwo. Pan Ryszard jest również autorem wierszy i krotochwili o Krzeszowie i jego mieszkańcach.

W swoim dorobku artystycznym Pan Ryszard  ma wystawy indywidualne malarstwa, rysunku, modelarstwa i gobelinu w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie, oraz udział w plenerach i wystawach poplenerowych organizowanych przez GOK.

Kontakt: Ryszard Krzeszowiec – telefon 158798327


Stanisława Pudełkiewicz – mieszkanka Krzeszowa. Poetka i malarka zwana przez mieszkańców „krzeszowską perełką”. Pisze i wydaje wiersze. Jest autorką scenariuszy widowisk obrzędowych, dziecięcych, imprez okolicznościowych. Pisze opowiadania, wspomnienia, sztuki teatralne. Jest laureatką wielu konkursów literackich, oraz konkursów malarstwa ludowego. Maluje obrazy techniką olejną. Są to głównie pejzaże, oraz obrazy z życia dawnej wsi polskiej.

Pani Stanisława jest przykładem osoby dla której wiek nie jest przeszkodą w realizacji swojej pasji. Nadal, pomimo niemłodego już wieku jest osobą twórczą. Maluje, pisze, jest miłośniczką dobrej, fachowej literatury o tematyce filozoficznej.

Kontakt: Stanisława Pudełkiewicz  – telefon 158798540


Ireneusz Bednarz – mieszka i tworzy w Krzeszowie. Od wielu lat choruje na stwardnienie rozsiane. Porusza się z trudnością. Pomimo to nie poddaje się chorobie. Jego pasją jest rzeźba i płaskorzeźba w drewnie. Jego dorobek artystyczny prezentowany był kilkakrotnie na wystawach indywidualnych rzeźby i płaskorzeźby w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie. Jego prace prezentowane są również na różnego rodzaju wystawach promujących Gminę Krzeszów.

Wraz z Panem Stanisławem Pałką jest współautorem Drogi Krzyżowej przy Kościele Parafialnym w Krzeszowie, oraz monumentu z piaskowca usytuowanego na rynku w Krzeszowie.

Pan Ireneusz jest pracownikiem Urzędu Gminy w Krzeszowie.

Kontakt: Ireneusz Bednarz – telefon 158798141


Zofia Grochowicz – mieszkanka Krzeszowa, emerytowana nauczycielka biologii. Pani Zofia pasjonuje się ziołolecznictwem, oraz malarstwem. Jej twórczość opiewa najczęściej zachwyt nad pięknem natury i botaniki. Sięga również w swoich obrazach do motywów religijnych. Dorobek Pani Zofii to udział w plenerach i wystawach poplenerowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie.

Kontakt: Zofia Grochowicz – telefon 158798634


Monika Krupa – mieszkanka Koziarni w Gminie Krzeszów. Sztuką interesuje się od dawna. Jej zainteresowania twórcze są różnorodne. Maluje obrazy olejne o tematyce związanej z przyrodą, fantastyką i religią. W swoich poszukiwaniach twórczych sięga po różnorakie techniki, jak i dziedziny sztuki. Oprócz obrazów olejnych wykonuje malarstwo ścienne, zdobienie mebli, zajmuje się wykonywaniem biżuterii artystycznej, oraz zdobieniem przedmiotów metodą decoupage.

Pani Monika jest członkiem Klubu Plastyków „Słoneczni” działającego przy Miejskim Domu Kultury w Leżajsku. W swoim dorobku twórczym ma kilka wystaw indywidualnych, oraz poplenerowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszowie.

Pasja twórcza Pani Moniki sprawia, że z roku na rok jej prace malarskie stają się coraz doskonalsze.

Kontakt: Monika Krupa – telefon 663611555,

e-mail: icukame@interia.plwww.krupamonika.republika.pl


Anna Kulec – mieszkanka Krzeszowa, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej zainteresowania twórcze to malarstwo olejne, oraz grafika warsztatowa. Pani Ania jest młodą artystką poszukującą swojej drogi twórczej. Kilkakrotnie uczestniczyła w plenerach malarskich organizowanych przez krzeszowski GOK. Pani Ania ma również na koncie wystawę indywidualną grafiki w Rzeszowie.

Kontakt: Anna Kulec – telefon 883420430


Marian Pawęzka – mieszkaniec Podolszynki Plebańskiej w Gminie Krzeszów. Malarstwem i fotografią pasjonuje się od dawna. Pan Marian jest Prezesem Stowarzyszenia Twórców Kultury i Folkloru Ziemi Krzeszowskiej powstałego pod koniec 2011 roku, które zrzesza artystów z Gminy Krzeszów.

Pan Marian pasjonuje się w szczególności malarstwem olejnym. Jego prace są hiperrealistycznie. W swoim dorobku twórczym ma udział w plenerach i wystawach poplenerowych organizowanych przez krzeszowski GOK. Oprócz malarstwa pasjonuje się również fotografią. Zdjęcia jego autorstwa można podziwiać na stronie internetowej www.polskiekrajobrazy.pl/Marian_Pawęzka

Kontakt: Marian Pawęzka – telefon 506866510,

e-mail: marianp75@vp.plwww.marianpawezka.pl


Elżbieta Sawicka – mieszkanka Kamionki w Gminie Krzeszów. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pracowała kilkanaście lat jako nauczycielka plastyki. Od 1996 r. była animatorem kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie.

Pani Elżbieta uprawia malarstwo olejne, jest przedstawicielem nurtu „Art of new energy”.

W swoim dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne, oraz udział w plenerach i wystawach poplenerowych.

Kontakt: Elżbieta Sawicka – telefon 785195884


Agnieszka Wilk – mieszkanka Krzeszowa Górnego. Jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego w Krakowie na kierunku rzeźba i konserwacja. W Krakowie spędziła dzieciństwo i młodość. W 2006 roku Pani Agnieszka wraz z rodziną przeniosła się z Krakowa do Krzeszowa Górnego, gdzie zajmuje się wytwarzaniem ceramiki artystycznej. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych, oraz przy okazji promocji Gminy Krzeszów na różnego rodzaju imprezach plenerowych.

Kontakt: Agnieszka Wilk – telefon 511346149


Danuta Gaweł – absolwentka filologii polskiej, mieszka i pracuje w Krzeszowie. Od kilkunastu lat jest nauczycielką języka polskiego w Gimnazjum w Krzeszowie. Pani Danuta jest osobą wszechstronną: pisze prozę, wiersze, felietony. Od kilku lat należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie. Bierze udział w plenerach malarskich i wystawach poplenerowych organizowanych przez to Stowarzyszenie. Jej pasją jest malarstwo olejne, którym interesuje się od dawna. W swoim dorobku artystycznym ma kilka wystaw indywidualnych, oraz udział w plenerach i wystawach poplenerowych organizowanych przez GOK w Krzeszowie. Tematem prac olejnych Pani Danuty jest piękno otaczającej nas przyrody.

Kontakt: Danuta Gaweł – telefon  665742768


Stanisław Pałka – pochodzi z Zarzecza, w Krzeszowie mieszka od kilkunastu lat. Pan Stanisław rzeźbi w drewnie. Tę pasję odziedziczył po ojcu, który był stolarzem. Spod jego dłuta wychodzą świątki, krzyże, postacie prezentujące różne zawody. Artysta ma przedwojenne dłuta z 1937 roku, które należały do jego ojca.

Pierwsze rzeźby Pana Stanisława powstały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Później kontynuował swoją pasję już w Krzeszowie. To właśnie tutaj wykonał najciekawsze prace zainspirowany pięknem krzeszowskich pejzaży.

Pan Stanisław w swoim dorobku ma kilka wystaw indywidualnych. Jego rzeźby towarzyszą promocji Gminy Krzeszów podczas różnego rodzaju imprez plenerowych.

Jest współautorem drogi krzyżowej przy Kościele Parafialnym w Krzeszowie.

Kontakt: Stanisław Pałka – telefon 158798577