Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 22

27 czerwca 2018

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 już za nami! W dniach 8-15 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowie po raz kolejny włączyła się do akcji, która ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Podczas lekcji bibliotecznych, w których uczestniczyli uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Krzeszowie oraz Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Krzeszowie zapoznaliśmy się z książką A. Głowińskiej „Kicia Kocia – Witaminowe Przyjęcie”. Historia Kici Koci uświadomiła dzieciom jak ważne jest zdrowe odżywianie w naszym codziennym życiu. Rozmawialiśmy dużo o warzywach i owocach i ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Dzieci miały okazję zabawić się w wędkarzy zagadek, co przysporzyło im wiele radości. Nie zabrakło też nagród książkowych oraz pamiątkowych kolorowanek.

Zajęcia z klasą II i III Szkoły Podstawowej w Krzeszowie poruszały temat bezpiecznych mediów. Po wysłuchaniu bajki o nierozważnym Jaśku, rozmawialiśmy o tym jak bezpiecznie poruszać się po Internecie. Uczniowie poznali zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami znanymi wyłącznie z Internetu. Wspólnie dokonaliśmy podziału informacji na poufne oraz publiczne. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że surfowanie po Internecie to nie tylko przyjemność, ale i zagrożenia, których należy unikać. Był także czas na twórcze i manualne zabawy tematyczne.

W naszej Bibliotece odbyło się także spotkanie z niezwykłym gościem- panem Konradem Mężyńskim Prezesem Stowarzyszenia „Dobro Powraca” oraz trenerem osobistym. Pan Konrad, jak sam o sobie mówi, pomaga ludziom w rozwiązywaniu problemów. Podczas spotkania z uczniami kl. IV-VII Szkoły Podstawowej oraz uczniami kl. II-III Gimnazjum w Krzeszowie pan Konrad poruszył kwestię uzależnienia od Internetu. Uczniowie mogli wymienić się swoimi doświadczeniami w tym temacie oraz wspólnie szukać różnych rozwiązań. Dzięki spotkaniu z Panem Konradem uczniowie dowiedzieli się także o tym, że warto mieć marzenia i starać się je realizować. Nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia, trzeba tylko być konsekwentnym, stawiać sobie poprzeczkę i dążyć do postawionych sobie celów.

Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek odbyła się pierwsza edycja akcji „Czytelnik Roku” w naszej bibliotece. Nagrodzono najbardziej aktywnych czytelników ubiegłego roku w trzech kategoriach wiekowych:
KATEGORIA I (dzieci) – Magdalena Serafin
KATEGORIA II (młodzież) – Monika Madej
KATEGORIA III (dorośli) – pani Teresa Siery
Laureatki otrzymały nagrodę w postaci książki, pamiątkowy dyplom oraz statuetkę. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki i korzystania z jej zbiorów.